CENTRAL COAST ALL SCHOOLS GALA DAYS

Central Coast All Schools Gala Days will return again in 2021 on the following dates;

Year 7/8 – Tuesday 1st of June

Year 9/10 & Opens – Tuesday 8th of June

 

Secondary Gala Day Information

Rules and Guidelines – Secondary Gala Days

Secondary Entry Form (to be completed by teachers)

 

Primary Gala Days to be held in Term 3

 

2019 RESULTS

Year K to 2 –

Year 3/4 Boys –

Year 3/4 Girls –

Year 5/6 Boys – Kariong PS 7 def Star of Sea Terrigal 2. Player of Tournament: Zane Cash (Kariong PS)

Year 5/6 Girls – Brisbania 5 def Star of Sea Terrigal 0. Player of Tournament: Jayda Durham (Brisbania PS)

Year 7/8 Boys – Terrigal HS 3 def St Edwards College 2 (extra time). Player of Tournament: Starr Nelson (Terrigal HS)

Year 7/8 Girls – St Joseph’s Catholic 3 def Lisarow HS 2. Player of Tournament: Tyla Legge (St Joseph’s Catholic)

Year 9/10 Boys – Wadalba 6 def Northlakes HS 2. Player of Tournament: Jye Boyle (Wadalba)

Year 9/10 Girls – Erina HS 4 def Mackillop Catholic 1. Player of Tournament: Morgan Mannion (Erina HS)

Open Boys – Wadalba 4 def Terrigal 3. Player of Tournament: Lachlan Clapham (Wadalba)

Open Girls – Terrigal HS 6 def Erina HS 2. Player of Tournament: Matead Barber (Terrigal HS)

 

2018 RESULTS

Year K to 2 –  Wamberal PS 7 def OLR Shelly Beach. Player of Tournament: Tom Powell (Wamberal PS)

Year 3/4 Boys – Terrigal PS 4 def Killarney Vale PS 0. Player of Tournament: Josiah Wright (Terrigal PS)

Year 3/4 Girls – Terrigal PS 7 def Green Point Christian 2. Player of Tournament: Layla Pace (Terrigal PS)

Year 5/6 Boys – Wamberal PS 4 def OLR Shelly Beach 1. Player of Tournament: Corbin Alvarez (Wamberal PS)

Year 5/6 Girls – Brisbania PS 6 def Copacabana PS 1. Player of Tournament: Erin Sheehy (Brisbania PS)

Year 7/8 Boys – TSC Tumbi Umbi 6 def St Edwards College 2. Player of Tournament: Noah Goodman (TLSC Tumbi)

Year 7/8 Girls – TLSC Tumbi Umbi 6 def Terrigal HS 3. Player of Tournament: Krystal Bulmer (TLSC Tumbi)

Year 9/10 Boys – Wadalba HS 5 def Erina HS 0. Player of Tournament: Oryn Keeley (Wadalba)

Year 9/10 Girls – Erina HS 3 def Terrigal HS 2. Player of Tournament: Tasmin Hill (Erina)

Open Boys – Terrigal HS 7 def Narara Valley HS 2. Player of Tournament: Oliver Clements (Terrigal HS)

Open Girls – St Joseph’s College 3 def Terrigal HS 1. Player of Tournament: Jocelyn Kelleher (St Josephs College)

 

 2017 RESULTS

Year K to 2 –

Year 3/4 Boys –

Year 3/4 Girls –

Year 5/6 Boys – Wamberal 4 def Lakes Grammar 1. Player of the Tournament; Corbin Alvarez (Wamberal)

Year 5/6 Girls – Lisarow PS 2 def Central Coast Adventist 1. Player of Tournament; Abbey Van Germent (Lisarow PS)

Year 7/8 Boys – St Edwards 3 def Terrigal HS 2

Year 7/8 Girls – Erina HS 3 def St Joseph’s 2 (Extra Time)

Year 9/10 Boys – Terrigal HS 3 def MacKillop Catholic 1. Player of Tournament; Bailey Vallance (Terrigal HS)

Year 9/10 Girls – Terrigal HS 5 def TLSC Tumbi Umbi 2. Player of Tournament; Tylah Vallance (Terrigal HS)

Open Boys – TLSC The Entrance 4 def Erina HS 1. Player of Tournament; Tom Steadman (TLSC – Entrance)

Open Girls – St Josephs 10 def Kincumber HS 0. Player of Tournament; Jocelyn Kelleher (St Josephs)

 

 2016 RESULTS

Year K to 2 – Green Point Christian 5 def Blue Haven PS 2. Player of the Tournament: Kyne Baird (Green Point Christian)

Year 3/4 Boys – OLR The Entrance 3 def Blue Haven PS 2 (extra time). Player of Tournament: Hughie Vaughan (OLR Entrance)

Year 3/4 Girls – Brisbania 5 def Central Coast Adventist 3. Player of Tournament: Erin Sheehy (Brisbania PS)

Year 5/6 Boys – Star of Sea Terrigal 6 def Warnervale PS 1. Player of Tournament: Ryan Green (Star of Sea Terrigal)

Year 5/6 Girls – Lisarow PS 5 def Central Coast Adventist 4. Player of Tournament: Savannah Lalor (Lisarow PS)

Year 7/8 Boys – Erina HS 3 def Lisarow 2. Player of Tournament: Ryan Martz (Erina HS)

Year 7/8 Girls – Terrigal 4 def Erina 2. Player of Tournament:

Year 9/10 Boys – Terrigal HS 3 def Narara Valley HS 2. Player of Tournament: Max McCoy (Terrigal HS)

Year 9/10 Girls – Terrigal HS 1 def MacKillop Catholic 0. Player of Tournament: Andria Symington (Terrigal HS)

Open Boys – MacKillop Catholic 5 def Wadalba Community 2. Player of Tournament: Dylan Clark (MacKillop Catholic)

Open Girls – St Josephs Catholic 1 def Gosford HS 0. Player of Tournament: Maddie Linett (Gosford HS)

2015 RESULTS

Year K to 2 – Central Coast Adventist 5 def Warnervale PS 2. Player of the Tournament: Fletcher Sommerville (CCAS)

Year 3/4 Boys – Central Coast Adventist 3 def OLR Shelly Beach 2. Player of Tournament: Ethan Hayes (CCAS)

Year 3/4 Girls – Brisbania PS 4 def OLR Shelly Beach 1. Player of Tournament: Isabella De Meyer (Brisbania PS)

Year 5/6 Boys – Star of the Sea 4 def St Patricks 3. Player of Tournament: Daniel Peters (St Patricks)

Year 5/6 Girls – Central Coast Adventist 2 def Gosford PS 0. Player of Tournament: Jada Johnston (CCAS)

Year 7/8 Boys – MacKillop Catholic 4 def Kincumber HS 2. Player of Tournament: Jack Taylor (MacKillop)

Year 7/8 Girls – MacKillop Catholic 3 def Terrigal HS 2. Player of Tournament: Milla Evans (MacKillop)

Year 9/10 Boys – Green Point Christian 7 def Terrigal HS 3. Player of Tournament: John Plater (GPCC)

Year 9/10 Girls – MacKillop Catholic 3 def Terrigal HS 2. Player of Tournament: Gabbie Keevill (MacKillop)

Open Boys – Gorokan HS 6 def MacKillop Catholic 3. Player of Tournament: Luke Gearside (Gorokan HS)

Open Girls – St Josephs 6 def Gorokan HS 0. Player of Tournament: Jocelyn Kelleher (St Josephs)

 

2014 RESULTS

Year K to 2 – Erina Heights PS 4 def Warnervale PS 2. Player of the Tournament: Cruz Hunter

Year 3/4 Boys – Empire Bay PS 3 def Brisbania 2. Player of the Tournament: Brayden Martz

Year 3/4 Girls – St Marys 4 def Brisbania 2. Player of the Tournament: Grace Heinemann

Year 5/6 Boys – OLR Entrance 7 def Lake Munmorah 3. Player of the Tournament: Harry Channells

Year 5/6 Girls – OLR Entrance 3 def Wamberal 0. Player of the Tournament: Kearna Logan

Year 7/8 Boys – St Edwards 5 def Green Point Christian 3. Player of the Tournament: Mason Jones

Year 7/8 Girls – St Josephs 3 def Terrigal HS 0. Player of the Tournament: Hannah

Year 9/10 Boys – Wadalba 4 def MacKillop 3. Player of the Tournament: Joel Bradbury

Year 9/10 Girls – St Josephs 2 def Terrigal HS 0. Player of the Tournament: Lilli Garrick

Open Boys – BWSC Woy Woy 6 def Kincumber HS 2. Player of Tournament: Darnell Wisham

Open Girls – St Josephs 3 def Kincumber HS 0. Player of the Tournament: Jocelyn Kelleher

 

2013 RESULTS

K to 2 – Wamberal PS 6 def Warnervale PS 1. Player of the Tournament: Cameron Cox (Wamberal PS)

Year 3/4 Girls – Empire Bay PS 6 def Woodport PS 2. Player of the Tournament: Ella Smith (Empire Bay PS)

Year 3/4 Boys – Central Coast Adventist 3 def Green Point Christian 2. Player of the Tournament: Max Anderson (Central Coast Adventist)

Year 5/6 Boys:

Year 5/6 Girls:

Year 7/8 Girls – St Josephs College 3 def MacKillop Catholic 0. Player of the Tournament: Maddi Hilton (St Josephs)

Year 7/8 Boys – Terrigal HS 5 def BWSC – Umina 1. Player of the Tournament: Eli Jackson (Terrigal HS)

Year 9/10 Girls – Terrigal 6 def MacKillop 4. Player of the Tournament: Maddi Crowe (Terrigal HS)

Year 9/10 Boys – Wadalba 5 def Erina HS 4. Player of the Tournament: Joel Bradbury (Wadalba)

Open Boys – Erina HS 5 def Kincumber HS 4. Player of the Tournament: Nathan Deane (Erina HS)

Open Girls – St Josephs 4 def BWSC – Woy Woy 2. Player of the Tournament: Tara Angell (St Josephs College)

 

2012 RESULTS

K to 2 – Warnervale 4 def St Patricks 2. Player of the Tournament: Kade Millon (Warnervale PS)

Year 3/4 Girls – Wamberal PS 2 def Star of the Sea 1. Player of the Tournament: Matead Barber (Wamberal PS)

Year 3/4 Boys – Wamberal 5 def St John Fisher Tumbi 1. Player of the Tournament: Riley Jones (St John Fisher)

Year 7/8 Girls – MacKillop 5 def BWSC – Umina 0. Player of the Tournament: Kelsey Clark (MacKillop)

Year 7/8 Boys – Terrigal HS 6 def MacKillop 3. Player of the Tournament: Henry Lyons (Terrigal HS)

Year 9/10 Girls – Terrigal 3 def BWSC – Woy Woy 2. Player of the Tournament: Ebony Baxter (Terrigal)

Year 9/10 Boys – MacKillop 3 def Erina HS 2. Player of the Tournament: Bailey Shiach-Wise (MacKillop)

Open Girls – TLSC The Entrance 4 def St Josephs 0. Player of the Tournament: Tian Stephens (TLSC The Entrance)

Open Boys – TLSC The Entrance 6 def Narara Valley 4. Player of the Tournament: Will Pearsell (TLSC The Entrance)

CENTRAL COAST ALL SCHOOLS GALA DAYS

Central Coast All Schools Gala Days are back again in 2019 with Gala Days being held at the Central Coast Regional Sporting Complex (20 Lake Road, Tuggerah). All information is listed below and entries can only be sent in via the school (not directly from parents). Anyone with questions please email centralcoastoztag@gmail.com.

Primary School

K-2 & Yr 3/4 Gala Day – Tuesday August 13

Year 5/6 Gala Day – Wednesday August 7

ENTRY FORM

RULES AND GUIDELINES

 

Secondary School

Year 7/8 – Thursday June 27

Year 9/10 and Opens – Wednesday June 19

ENTRY FORM

RULES AND GUIDELINES

 

2019 SECONDARY ENTRIES (as at 30/5)

St Edwards College

Narara Valley HS

St Josephs Catholic

Erina HS

MacKillop Catholic

Lakes Grammar

Green Point Christian

TLSC Tumbi Umbi

TLSC Berkeley Vale

TLSC The Entrance

Avondale School

BWSC Umina

Lisarow HS

Kariong-Mountains HS

Wadalba Community

Northlakes HS

Terrigal HS

Wyong HS

Kincumber HS

Lake Munmorrah HS

 

2019 PRIMARY ENTRIES (as at 30/5)

Kariong PS

Star of Sea Terrigal

Woy Woy South PS

Warnervale PS

Green Point Christian

MacKillop Catholic

Woongarrah PS

Wyong PS

Lisarow PS

Point Clare PS

Terrigal PS

Copacabana PS

Our Lady of Rosary, Shelly Beach

Central Coast Adventist

Narara PS

Berkeley Vale PS

 

2018 RESULTS

Year K to 2 –  Wamberal PS 7 def OLR Shelly Beach. Player of Tournament: Tom Powell (Wamberal PS)

Year 3/4 Boys – Terrigal PS 4 def Killarney Vale PS 0. Player of Tournament: Josiah Wright (Terrigal PS)

Year 3/4 Girls – Terrigal PS 7 def Green Point Christian 2. Player of Tournament: Layla Pace (Terrigal PS)

Year 5/6 Boys – Wamberal PS 4 def OLR Shelly Beach 1. Player of Tournament: Corbin Alvarez (Wamberal PS)

Year 5/6 Girls – Brisbania PS 6 def Copacabana PS 1. Player of Tournament: Erin Sheehy (Brisbania PS)

Year 7/8 Boys – TSC Tumbi Umbi 6 def St Edwards College 2. Player of Tournament: Noah Goodman (TLSC Tumbi)

Year 7/8 Girls – TLSC Tumbi Umbi 6 def Terrigal HS 3. Player of Tournament: Krystal Bulmer (TLSC Tumbi)

Year 9/10 Boys – Wadalba HS 5 def Erina HS 0. Player of Tournament: Oryn Keeley (Wadalba)

Year 9/10 Girls – Erina HS 3 def Terrigal HS 2. Player of Tournament: Tasmin Hill (Erina)

Open Boys – Terrigal HS 7 def Narara Valley HS 2. Player of Tournament: Oliver Clements (Terrigal HS)

Open Girls – St Joseph’s College 3 def Terrigal HS 1. Player of Tournament: Jocelyn Kelleher (St Josephs College)

 

 2017 RESULTS

Year K to 2 –

Year 3/4 Boys –

Year 3/4 Girls –

Year 5/6 Boys – Wamberal 4 def Lakes Grammar 1. Player of the Tournament; Corbin Alvarez (Wamberal)

Year 5/6 Girls – Lisarow PS 2 def Central Coast Adventist 1. Player of Tournament; Abbey Van Germent (Lisarow PS)

Year 7/8 Boys – St Edwards 3 def Terrigal HS 2

Year 7/8 Girls – Erina HS 3 def St Joseph’s 2 (Extra Time)

Year 9/10 Boys – Terrigal HS 3 def MacKillop Catholic 1. Player of Tournament; Bailey Vallance (Terrigal HS)

Year 9/10 Girls – Terrigal HS 5 def TLSC Tumbi Umbi 2. Player of Tournament; Tylah Vallance (Terrigal HS)

Open Boys – TLSC The Entrance 4 def Erina HS 1. Player of Tournament; Tom Steadman (TLSC – Entrance)

Open Girls – St Josephs 10 def Kincumber HS 0. Player of Tournament; Jocelyn Kelleher (St Josephs)

 

 2016 RESULTS

Year K to 2 – Green Point Christian 5 def Blue Haven PS 2. Player of the Tournament: Kyne Baird (Green Point Christian)

Year 3/4 Boys – OLR The Entrance 3 def Blue Haven PS 2 (extra time). Player of Tournament: Hughie Vaughan (OLR Entrance)

Year 3/4 Girls – Brisbania 5 def Central Coast Adventist 3. Player of Tournament: Erin Sheehy (Brisbania PS)

Year 5/6 Boys – Star of Sea Terrigal 6 def Warnervale PS 1. Player of Tournament: Ryan Green (Star of Sea Terrigal)

Year 5/6 Girls – Lisarow PS 5 def Central Coast Adventist 4. Player of Tournament: Savannah Lalor (Lisarow PS)

Year 7/8 Boys – Erina HS 3 def Lisarow 2. Player of Tournament: Ryan Martz (Erina HS)

Year 7/8 Girls – Terrigal 4 def Erina 2. Player of Tournament:

Year 9/10 Boys – Terrigal HS 3 def Narara Valley HS 2. Player of Tournament: Max McCoy (Terrigal HS)

Year 9/10 Girls – Terrigal HS 1 def MacKillop Catholic 0. Player of Tournament: Andria Symington (Terrigal HS)

Open Boys – MacKillop Catholic 5 def Wadalba Community 2. Player of Tournament: Dylan Clark (MacKillop Catholic)

Open Girls – St Josephs Catholic 1 def Gosford HS 0. Player of Tournament: Maddie Linett (Gosford HS)

2015 RESULTS

Year K to 2 – Central Coast Adventist 5 def Warnervale PS 2. Player of the Tournament: Fletcher Sommerville (CCAS)

Year 3/4 Boys – Central Coast Adventist 3 def OLR Shelly Beach 2. Player of Tournament: Ethan Hayes (CCAS)

Year 3/4 Girls – Brisbania PS 4 def OLR Shelly Beach 1. Player of Tournament: Isabella De Meyer (Brisbania PS)

Year 5/6 Boys – Star of the Sea 4 def St Patricks 3. Player of Tournament: Daniel Peters (St Patricks)

Year 5/6 Girls – Central Coast Adventist 2 def Gosford PS 0. Player of Tournament: Jada Johnston (CCAS)

Year 7/8 Boys – MacKillop Catholic 4 def Kincumber HS 2. Player of Tournament: Jack Taylor (MacKillop)

Year 7/8 Girls – MacKillop Catholic 3 def Terrigal HS 2. Player of Tournament: Milla Evans (MacKillop)

Year 9/10 Boys – Green Point Christian 7 def Terrigal HS 3. Player of Tournament: John Plater (GPCC)

Year 9/10 Girls – MacKillop Catholic 3 def Terrigal HS 2. Player of Tournament: Gabbie Keevill (MacKillop)

Open Boys – Gorokan HS 6 def MacKillop Catholic 3. Player of Tournament: Luke Gearside (Gorokan HS)

Open Girls – St Josephs 6 def Gorokan HS 0. Player of Tournament: Jocelyn Kelleher (St Josephs)

 

2014 RESULTS

Year K to 2 – Erina Heights PS 4 def Warnervale PS 2. Player of the Tournament: Cruz Hunter

Year 3/4 Boys – Empire Bay PS 3 def Brisbania 2. Player of the Tournament: Brayden Martz

Year 3/4 Girls – St Marys 4 def Brisbania 2. Player of the Tournament: Grace Heinemann

Year 5/6 Boys – OLR Entrance 7 def Lake Munmorah 3. Player of the Tournament: Harry Channells

Year 5/6 Girls – OLR Entrance 3 def Wamberal 0. Player of the Tournament: Kearna Logan

Year 7/8 Boys – St Edwards 5 def Green Point Christian 3. Player of the Tournament: Mason Jones

Year 7/8 Girls – St Josephs 3 def Terrigal HS 0. Player of the Tournament: Hannah

Year 9/10 Boys – Wadalba 4 def MacKillop 3. Player of the Tournament: Joel Bradbury

Year 9/10 Girls – St Josephs 2 def Terrigal HS 0. Player of the Tournament: Lilli Garrick

Open Boys – BWSC Woy Woy 6 def Kincumber HS 2. Player of Tournament: Darnell Wisham

Open Girls – St Josephs 3 def Kincumber HS 0. Player of the Tournament: Jocelyn Kelleher

 

2013 RESULTS

K to 2 – Wamberal PS 6 def Warnervale PS 1. Player of the Tournament: Cameron Cox (Wamberal PS)

Year 3/4 Girls – Empire Bay PS 6 def Woodport PS 2. Player of the Tournament: Ella Smith (Empire Bay PS)

Year 3/4 Boys – Central Coast Adventist 3 def Green Point Christian 2. Player of the Tournament: Max Anderson (Central Coast Adventist)

Year 5/6 Boys:

Year 5/6 Girls:

Year 7/8 Girls – St Josephs College 3 def MacKillop Catholic 0. Player of the Tournament: Maddi Hilton (St Josephs)

Year 7/8 Boys – Terrigal HS 5 def BWSC – Umina 1. Player of the Tournament: Eli Jackson (Terrigal HS)

Year 9/10 Girls – Terrigal 6 def MacKillop 4. Player of the Tournament: Maddi Crowe (Terrigal HS)

Year 9/10 Boys – Wadalba 5 def Erina HS 4. Player of the Tournament: Joel Bradbury (Wadalba)

Open Boys – Erina HS 5 def Kincumber HS 4. Player of the Tournament: Nathan Deane (Erina HS)

Open Girls – St Josephs 4 def BWSC – Woy Woy 2. Player of the Tournament: Tara Angell (St Josephs College)

 

2012 RESULTS

K to 2 – Warnervale 4 def St Patricks 2. Player of the Tournament: Kade Millon (Warnervale PS)

Year 3/4 Girls – Wamberal PS 2 def Star of the Sea 1. Player of the Tournament: Matead Barber (Wamberal PS)

Year 3/4 Boys – Wamberal 5 def St John Fisher Tumbi 1. Player of the Tournament: Riley Jones (St John Fisher)

Year 7/8 Girls – MacKillop 5 def BWSC – Umina 0. Player of the Tournament: Kelsey Clark (MacKillop)

Year 7/8 Boys – Terrigal HS 6 def MacKillop 3. Player of the Tournament: Henry Lyons (Terrigal HS)

Year 9/10 Girls – Terrigal 3 def BWSC – Woy Woy 2. Player of the Tournament: Ebony Baxter (Terrigal)

Year 9/10 Boys – MacKillop 3 def Erina HS 2. Player of the Tournament: Bailey Shiach-Wise (MacKillop)

Open Girls – TLSC The Entrance 4 def St Josephs 0. Player of the Tournament: Tian Stephens (TLSC The Entrance)

Open Boys – TLSC The Entrance 6 def Narara Valley 4. Player of the Tournament: Will Pearsell (TLSC The Entrance)